- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyLéto na Liptově pro všechny: Krásné přírodní lokality, vodní zábava, dětské atrakce...

Léto na Liptově pro všechny: Krásné přírodní lokality, vodní zábava, dětské atrakce i adrenalin

Liptovská Mara
Největším lákadlem Liptova je během léta zdejší vodní nádrž. Na své si zde přijdou nejen rybáři a plavci, ale také nadšenci různých adrenalinových zábavek, kterých je zde k dispozici hned několik. Vzpomeňme například jízdy na vodním skútru či na vodních lyžích, wakeboarding, flyboarding, windsurfing či padleboarding. Na oblíbeném plážovém koupališti v Liptovském Trnovci najdete Mara camping s bazénem s lodičkami, nafukovacím hradem či bungee trampolínou, která zabaví malé i velké. V areálu se nacházejí i prolézačky, houpačky a skluzavky. Na pláži je k dispozici také půjčovna vodních sportovních potřeb, jako jsou vodní skútry, kajaky, šlapadla a mnoho jiných.

Dalším oblíbeným rekreačním střediskem je Marina Liptov v Bobrovníku s přístavištěm pro lodě, veřejnou pláží, molem s barem. I zde naleznete půjčovnu lodí i kol. Velmi populární je zde mezi turisty hodinová vyhlídková plavba po Liptovské Mare na lodi či katamaránu. Kapitán vám během plavby povypráví o historii vzniku vodní nádrže a provede vás jí všemi zátokami.

Pokud chcete zažít něco netradičního, navštivte areál restaurace Rybárna NA HÁKU v Liptovské Sielnici. Kromě skvělých rybích specialit se zde nachází také jezírko, ve kterém si každý návštěvník může s udicí vylovit svého pstruha. Za 8 eur si zde koupíte rybářský lístek a zapůjčíte udici. Ulovenou rybu si zde můžete nechat připravit a zkonzumovat, případně si ji za poplatek vzít domů, nebo ji předat obsluze. Těm, kteří ještě nikdy ryby nelovili zde personál pomůže a vysvětlí, jak na to. Není to nic náročného a bez problémů to tady zvládají i menší děti. Ty se zde mohou vyřádit i na dětském hřišti, zahrát si fotbal, případně si zastřílet z luku.

Tatralandia
Pokud toto léto neplánujete dovolenou u moře, nevadí. Za vodou, osvěžením a zábavou se můžete vydat do aquaparku Tatralandia u Liptovského Mikuláše. Najdete zde 14 bazénů se slanou, termální i čirou vodou, 28 skluzavek a tobogánů, a různé zábavné atrakce, vnitřní tropický ráj Tropical Paradise s palmami, pirátskou lodí a čtyřmi bazény s mořskou i čirou vodou, či Karibský komplex s relaxačním bazénem masážními postelemi, vodními tryskami, plaveckou částí s protiproudem a dětským bazénem. V areálu najdete také Wellness & Spa centrum, surfovací komplex Surf Waves, ale také tématické ubytování v chatkách v Holiday Village.

Vedle aquaparku se můžete vydat za zvířátky do rodinného parku ZOO KONTAKT. Budete zde mít možnost seznámit se se světem zvířat a zažít i přímý kontakt se zvířaty, která se narodila v lidské péči a v přírodě by nepřežila. V zoo je v současnosti více než 400 zvířat a to od běžných druhů až po ty exotické. Během návštěvy Zoo mohou návštěvníci vidět zblízka medvěda, tygra, pumy, veverky, servala, rysa, lišky, pelikány, či navštívit voliéru s krotkými papoušky. Zvířata lze krmit a také se s nimi vyfotografovat. Děti mají možnost zajezdit si na ponících a jsou pro ně připraveny i různé atrakce jako kolotoče, zrcadlový labyrint, adrenalinová jízda na vodní střele, případně Svět miniatur se zmenšeninami světových staveb z kovu, které dosahují výšky až 7 metrů. V areálu se můžete projet vláčkem, děti si mohou zaplavat na loďkách loďky, zahrát si na pískovišti i na golfovém hřišti. V obnoveném amfiteátru se během léta konají různé kulturní akce.

Pokud jste milovníci adrenalinu a nebudou vám stačit například jízdy na tobogánech, při vstupu do zooparku se nachází budova Hurricane Factory, kde si užijete perfektní zážitek z létání. V této na Slovensku jediné adrenalinové atrakci můžete zažít pocit volného pádu jako například při seskoku z letadla, ale bez pocitu strachu z výšky. V budově se nachází prosklená letová komora široká zhruba 4 metry a vysoká 14 metrů, ve které proudí vzduch rychlostí až do 270 km/h. Vy si zde však zalétáte v bezpečné výšce a pod neustálým dohledem instruktora. K létání nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti, instruktor vám dá před létáním jen malou instruktáž, jak během létání ovládat své tělo. Tento netradiční a bezpečný sport a zábava sem láká jak dospělé, tak děti.

Liptovský Ján
V obci Liptovský Ján, kterou proslavilo i to, že se v ní nachází několik zámečků a kurií se nachází několik atrakcí zejména pro rodiny s dětmi. V Podzemí pod věžemi se vydejte do Mincovníčkova, expozice věnované životu mince. Dozvíte se zde z jakých kovů se mince vyráběly, prohlédnete si raznici a celý proces ražení mince. Absolvujete i prohlídku starého zrekonstruovaného dolu, který osvětlují olejové kahance. Další atrakcí obce je park miniatur Minislovensko, kde se nacházejí modely několika významných slovenských kulturních památek, v měřítku 1:25. Uvidíte zde například miniaturu Bojnického zámku, hradu Strečno, Radnice v Levoči, či dřevěný kostelík v Hervartovu. To vše pod širým nebem v příjemném, upraveném lesoparku s lavičkami. Největším lákadlem pro nejmenší je zde velký model zahradní železnice se stanicemi, tunely a jezdícími vláčky. Délka tratí je celkem 300 metrů.

Kousek odtud se nachází také miniareál Písečkovo, kde si můžete prohlédnout velké pohádkové postavy vytvořené z písku. Během horkých letních dnů určitě dobře padne i návštěva Malé Stanišovské jeskyně, která se nachází kousek za Liptovským Janem. Při vstupu do jeskyně vyfasuje každý návštěvník lampu – čelovku as ní budete během hodinové prohlídky s průvodcem poznávat kouzelné podzemí jeskyně se skalními stěnami a útvary, které zde za miliony let vymodelovala voda. Nezapomeňte si s sebou vzít alespoň svetr. V podzemí se teplota pohybuje kolem 6 °C.

Čutkovská dolina
Jen kousek od Ružomberka naleznete jednu z nejkrásnějších liptovských dolin, která je oblíbeným výletním místem. Na jejím začátku se nachází několik kolib se stravovacími a ubytovacími službami, rybník s pstruhy, salaš i menší přehrada. Lákadlem je zde i dětský zábavní park Obrovo s různými atrakcemi. Hřiště je pojmenováno podle obra Čutka, který se zde kdysi dávno narodil, prý zde pořád bydlí. Několik předmětů v nadživotní velikosti, které se zde nacházejí, jsou s ním spojeny. Uvidíte zde například Obrovy zuby, hru Člověče nezlob se, šachovou hru Dáma, jeho postel i pastelky. Vše v nadrozměrných velikostech. Na hřišti si vyzkoušíte lukostřelbu, dětský ZipLine, lanové překážky, houpačky a další atrakce.

Za hřištěm se dají zapůjčit i treková kola, e-biky i e-koloběžky na kterých se vydáte na výlet do okolí po značených i neznačených trasách, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro profesionální jezdce. Během letní sezóny je ideální si je předem zarezervovat. A pro ty, co mají rádi adrenalin zde je k dispozici také ZipLine – Obrova žínka. Během 210 metrové jízdy si užijete výhled na dolinu, prohlédnete si z 20 metrové výšky zdejší koliby, přehradu, či celý areál Obrovo. Dolina je výchozím bodem pro turistiku do okolních kopců Velké Fatry. Vede zde naučnou stezku Známá – Neznámá Čutkovská dolina, dlouhý něco přes 6 kilometru. Na jeho trase se nachází několik informačních tabulí, můstků a laviček. Největšími lákadly trasy jsou až 24 metrů vysoký vodopád a 64 metrů dlouhá soutěska.

Vlkolínec
Obec bývá mylně označována za muzeum či skanzen, ale není to tak a domácí to nemají rádi. Oficiálně se označuje jako památková rezervace lidové architektury. Vlkolínec má aktuálně 21 stálých obyvatel, z nichž většina je ještě v produktivním věku. Z celkového počtu 55 domů je dnes trvale obydlených sedm. Převážnou většinu přechodně obydlených domů majitelé využívají k odpočinku pro vlastní potřebu a několik dalších dávají do pronájmu jako chalupy k rekreaci. První zmínka o osadě pochází z roku 1461 a její vzhled se vyvíjel přirozeně. Když dokončili stavby srubových domů, nerovnosti stěn zatíraly hlínou. Následně byly dřevěnice ošetřeny barevným vápenným nátěrem, což je jejich unikát. Domy zde mají zpravidla tři prostory – pokoj, pitvor a komoru. Velký pokoj sloužil celé rodině na spaní, domácí práce, vaření i jedení. Pitvor byla vstupní místnost ve středu domu, která se postupně změnila na kuchyni, a komoru lidé využívali ke skladování potravin. Za domem se nacházely dvory s hospodářskými stavbami. Za památkovou rezervaci byl vyhlášen Vlkolínec v roce 1977. Jeho výjimečnost ocenilo i UNESCO, když ho v prosinci 1993 zapsalo do svého Seznamu. Obec ročně navštíví tisíce turistů a stává se, že omylem vejdou i do soukromých domů a dvorů, myslí si, že jsou součástí expozice. Ve skutečnosti však jako muzeum slouží jen jedno obydlí – Rolnický dům s expozicí tradičního bydlení a života. Kromě něj lze navštívit ještě Dům UNESCO s expozicí věnovanou Vlkolínci, Kostel navštívení Panny Marie, kolibu salaše, či minigalerii v sýpce. Za pozornost zde stojí i roubená studna ve středu osady i dřevěná zvonice z roku 1770.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek