Spousta z nás ráda investuje do akcií, ale k vyhledávaným patří i dluhopisy, které jsou na rozdíl od nich bezpečnější investicí. Volit můžete dluhopisy korporátních společností nebo státních společností. Jaká jsou ovšem rizika? Jaké mají výhody a nevýhody? Podívejme se na dluhopisy blíže.
Nakupujete cenné papíry od jejich vydavatelů
Pokud chcete koupit cenné papíry, stáváte se investorem, který vkládá finance do společnosti jejich vydavatele. Nejčastěji se můžeme setkávat se střednědobými a dlouhodobými obligacemi. Podle jejich druhu a podmínek se pak vyvíjí úroková sazba i úroveň rizika zhodnocení kapitálu.
Co byste měli vědět, než investujete do dluhopisů?
Vždy je dobré nejdříve vědět, jaká je historie dané firmy, jak se jí z dlouhodobého hlediska daří, až poté se rozhodovat pro investování do dluhopisů. Dluhopisy vydává emitent, a dle toho se dělí na státní, korporátní, ale také např. na dluhopisy bankovní. Pokud zvolíte stabilní společnost, nehrozí vám s největší pravděpodobností vysoké ztráty a také je tento typ investování velmi jednoduchý.
Samozřejmě, vždy hrozí nějaké riziko. Ovšem pokud hledáte např. konzervativní styl investování, můžete se směle rozhodnout pro dluhopisy státní. Sice nemají dluhopisy příliš vysoké výnosy a zisky, ale jsou přesto zajímavou a lukrativní možností, jak zhodnotit peníze. U firem, které nejsou státní, ale nemají sklon k riziku pro vaše finance, na vás čekají zpravidla vyšší úrokové míry.
Zajištěné a podřízené dluhopisy
Setkat se můžete se zajištěnými dluhopisy, které jsou nejčastěji zajištěny právem zástavním na majetek dlužníka. Druhým typem jsou podřízené dluhopisy. Tady je jmenovitá hodnota 10 000 Kč a úrokový výnos je fixní či variabilní.
První typ je jistou investicí. Věřitel může uspokojit své pohledávky vůči vydavateli dluhopisu i tehdy, když nemá platební schopnost. Tak si zajistí např. vklad na jeho majetku.