- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníProdej podílu ve firmě aneb jak dosáhnout úspěchu?

Prodej podílu ve firmě aneb jak dosáhnout úspěchu?

Chystáte-li se momentálně na prodej podílu ve firmě, pak budete určitě dlouze přemýšlet nad tím, komu jej prodáte, a hlavně jak rychle bude dohoda realizována. Bohužel na tyto polemiky neexistuje jednoznačná odpověď, protože vždy záleží na velikosti dané firmy a také na odvětví, v němž je daná výdělečná činnost prováděna. Existuje ovšem jedna univerzální rada, které byste se měli při prodeji podílu a celé firmy řídit.

Nechte si poradit

Prodej podílu ve firmě byste nikdy neměli realizovat na vlastní pěst. Vždy si nechte poradit od zkušených poradců, kteří spravovali aktivní firmy na prodej prakticky všech velikostí a ze všech odvětví. Spolupráce se specialistou je naprosto zásadní hlavně z pohledu nenarušení fungování vaší společnosti. Ekonomika a potřeby zákazníků totiž nelze zastavit, takže byznys musí plynout dál. Jednání o prodeji podílu se totiž mohou protáhnout až na měsíc.

Podmínky obchodu

Ihned po navázání spolupráce s renomovaným specialistou na firmy na prodej si nezapomeňte stanovit podmínky, za nichž chcete svůj podíl prodat. Konkrétně se může jednat o zachování některých pracovních míst nebo o částečném udržení dlouhodobého strategického plánu a vize. Posledním bodem jednání je pochopitelně cena, která je naprosto zásadní a u níž se jednání pravděpodobně zadrhne na několik dlouhých dní.

Jak dohodu úspěšně dotáhnout?

Úspěšný prodej aktivních firem a jejich podílů v sobě skrývá jedno tajemství, a tím je čas. Ten totiž hraje proti všem aktérům, což je vlastně dobře. Čím delší dobu budou jednání o prodeji probíhat, tím více externích faktorů do nich může promluvit. Typicky se jedná o náhodu, životní událost nebo nenadálou situaci v ekonomice. Firma na prodej nebo podíl tak velmi rychle může získat, ale také ztratit na své původní hodnotě.

Během prodeje svého firemního podílu buďte trpěliví. Úspěch totiž vede přes řadu dílčích smírů, jichž nebude docíleno za den.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek