- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníInflace raketově stoupá, Erdogan o zvyšování úrokových sazeb nechce ani slyšet

Inflace raketově stoupá, Erdogan o zvyšování úrokových sazeb nechce ani slyšet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je přesvědčen, že vysoké úrokové sazby inflaci spíše pohánějí, než by ji omezovaly. Navzdory postoji zbytku vyspělého světa.
Turecká vláda bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb navzdory tomu, že inflace prudce roste. Prohlásil to v pondělí prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Tato vláda nezvýší úrokové sazby. Naopak, sníží je,“ řekl Erdogan v televizním projevu po jednání vlády. TASR zprávu převzala z AFP.

Lira je nejhorší
Turecká měna lira po jeho komentářích prohloubila své ztráty a její kurz klesl na téměř 16,6 lirů za dolar. Letos se lira znehodnotila o 19,8 %, což je nejhorší výkon mezi měnami rozvíjejících se ekonomik.

Turecká centrální banka od prosince drží referenční úrokovou sazbu na úrovni 14 %. Meziroční míra inflace v zemi se přitom v květnu vyšplhala na 73,5 %, což je její nejvyšší úroveň od roku 1998.

Turecká centrální banka, která je nominálně nezávislá, má naplánováno další zasedání o své měnové politice na 23. června. Erdoganova slova tak podporují názory, že centrální banka se nenechá odradit od nízkých sazeb navzdory vysoké inflaci.

Proti proudu
Erdogan je v rozporu se současnou ekonomickou teorií přesvědčen, že vysoké úrokové sazby inflaci spíše pohánějí, než by ji omezovaly.

Turecká ekonomika se tak potýká s problémy již od loňského roku. Erdogan, který se příští rok bude ucházet o znovuzvolení, vyvíjí tlak na centrální banku, aby začala snižovat úrokové sazby.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek