- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníHeger o problémech s embargem na ruskou ropu před bruselským summitem věděl,...

Heger o problémech s embargem na ruskou ropu před bruselským summitem věděl, řekl Sulík

Ministr hospodářství odmítl obvinění Igora Matoviče, podle něhož Sulík nevyjednal lepší podmínky pro Slovensko a způsobil tak škodu téměř čtyři miliardy eur.
Premiér Eduard Heger (OLANO) věděl ještě před summitem v Bruselu o možných problémech pro bratislavskou rafinérii Slovnaft v souvislosti s embargem na vývoz některých produktů vyrobených z ruské ropy.

Na úterní tiskové konferenci to řekl ministr hospodářství Richard Sulík (SaS). Ministr zároveň uvedl, že podle něj premiér postupoval správně, když se sankčním balíkem souhlasil. Sulík odmítl výzvu poslance Györgye Gyimesiho a ministra financí Igora Matoviče (oba Olano) k odstoupení z funkce.

Slovnaft může mít potíže
Ministr hospodářství informoval premiéra o možných problémech s navrhovaným zákazem exportu motorových paliv vyrobených z ruské ropy několik hodin před začátkem summitu v Bruselu.

\“On odepsal, že on už v tom jednat nebude, že ať to dělají Češi a Maďaři,\“ řekl Sulík. Česko nakonec vyjednalo kromě osmiměsíčního přechodného období na dovoz ropných produktů i desetiměsíční výjimku na dovoz motorových paliv pro Česko. Slovnaft tak má čas na změnu technologie a na zahájení zpracování jiné než ruské ropy do 4. prosince 2023.

Sulík připustil, že Slovnaft může mít určité potíže, ale vyrokované podmínky jsou podle něj v souladu s politikou EU. „Ano, mohli jsme vyjednat víc. Premiér Heger se rozhodl nechat to takhle, byl upozorněn. Já jeho rozhodnutí plně respektuji, má k tomu své důvody,” řekl Sulík. Pokud by Slovensko podle ministra chtělo prosazovat výhradně vlastní zájmy, mohly by takový postoj zaujmout i ostatní státy Unie. \“Z tohoto pohledu si myslím, že se premiér rozhodl správně,\“ dodal Sulík.

Sulík neodstoupí
Ministr odmítl obvinění ministra financí Matoviče, podle něhož Sulík nevyjednal lepší podmínky pro Slovensko a způsobil tak škodu téměř čtyři miliardy eur. Sulík se ani nechystá odstoupit z funkce. Připomněl, že návrh na jeho odvolání může podat prezidentce Zuzaně Čaputové pouze premiér Heger, dokud nebude spokojen s jeho výsledky.

Na možné problémy se zásobováním Slovenska motorovými palivy upozornila po schválení sankčního balíku rafinerie Slovnaft. Ta velkou část své produkce exportuje do Rakouska, Česka či Polska ao tyto trhy po skončení přechodného období, pokud neskončí se zpracováním ruské ropy, přijde.

To by podle Slovnaftu mohlo znamenat pokles výroby pod technologické minimum a její odstavení. Sulík však připomněl, že embargo se týká pouze motorových paliv a olejů, ale na další produkty se nevztahuje. O potřebných investicích potřebných k přechodu od ruské ropy chce s rafinerií jednat.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek