- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníChléb a hry. Za loterii se dá skrýt neschopnost, říká ekonom

Chléb a hry. Za loterii se dá skrýt neschopnost, říká ekonom

V očkovací prémii lze vyhrát až 500 tisíc eur. Na celý projekt ministerstvo financí vyčlenilo více než 26 milionů eur. Podle odhadů Útvaru hodnoty za peníze dosahují společenské náklady na neočkovaného člověka v průměru 4 384 eur.

Na to, aby se loterie vyplatila, je třeba, aby přesvědčila alespoň 6 tisíc lidí, kteří by se jinak očkovat nenechali. Aby se ale vyplatil i zprostředkovatelský bonus, musí už přesvědčit 24 tisíc lidí.

Peníze umí být motivující, ale naopak umí i odstrašit. Říká to Maroš Servátka, behaviorální ekonom z Macquarie Business School v Sydney, se kterým si Nikola Šuliková Bajánová povídala.

Potvrzuje to i studie UCLA, kterou zmiňují analytici ÚHP. Zkoumala záměry mezi nezaočkovanými Američany. Příspěvek 100 dolarů by zvýšil pravděpodobnost očkování proti koronaviru u 37% dotázaných, ale zároveň 15% by odradil.

Kromě toho je efekt a efektivitu loterie téměř nemožné vyhodnotit, protože v registraci neexistuje sběr dat o motivaci očkovat se. Více již v této epizodě podcastu Index.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek