- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyObrazy skandálního Modiglianiho nyní můžete vidět v Rakousku

Obrazy skandálního Modiglianiho nyní můžete vidět v Rakousku

Obrazy, ale i koláže a sochy slavného italského umělce Amedea Modiglianiho můžete aktuálně obdivovat ve známém vídeňském muzeu Albertina.

Obrazy Amedea Modiglianiho v Albertině (zdroj: Maroš Puček)
U příležitosti stého výročí úmrtí tohoto předního umělce avantgardy a průkopníka Art Déco počátku 20. století připravila vídeňská galerie Albertina retrospektivní výstavu, věnovanou tomuto slavnému umělci. Expozice, která potrvá až do 9.ledna 2022, soustřeďuje jeho díla z různých světových muzeí a soukromých sbírek, jakož i několik výpůjček z Musée national Picasso-Paris a sbírky Jonase Nettera. Modiglianiho premiéra ve Vídni představuje jeho slavné akty a vynikající portréty či sochy, které se v muzeích v celé Evropě vyskytují jen ojediněle. V Albertině zaujímá tento umělec místo v kruhu jedinečných avantgardních malířů a také ústřední pozici v něčem, co je označováno jako Revoluce primitivismu.

Amedeo Modigliani se ve svých dílech odvolával na renesanci, ale také na africké, egyptské, východoasijské a řecké archaické umění. Jedinečná výstava věnuje zvláštní pozornost jeho celoživotnímu zkoumání původu umění. Jeho tvorba je zde také konfrontována s díly jeho kolegů Picassa, Brâncuşiho a Deraina, jakož is artefakty z historických a mimoevropských světových kultur.

Snad každý, kdo se trochu zajímá o umění, si okamžitě představí jeho melancholické portréty žen, ale i mužů s protáhlými tvářemi, ostrými nosy a zamlženými pohledy. Modigliani během svého krátkého života vytvořil jen něco přes 350 uměleckých děl (přičemž např. Pablo Picasso jejich světu zanechal kolem 20 tisíc), ale vnitřní síla, která z jeho prací vyzařuje a jeho geniální rukopis udělali z něj jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století. Jeho život poznamenaly chudoba, drogové excesy i těžká nemoc, která ho nakonec stála život a jen díky svému umění si dokázal vydělat na nájemné a nejpotřebnější věci k přežití. Během života nedosahoval velkých úspěchů, popularity dosáhl až po své smrti.

Dnes patří k nejdražším umělcům v historii a ceny za jeho obrazy dosahují částky v milionových výškách. V roce 2015 se v dražební síni Christie‘ s v New Yorku jeho obraz ležící akt – Nu couché prodal za 170 milionů dolarů, čímž se zařadil do první desítky nejdražších výtvarných děl na světě.

Amedeo Modigliani (1884-1920)
Narodil se do židovské rodiny v italském Livornu, které bylo v té době útočištěm početné židovské komunity. Měl velmi blízký vztah se svou matkou, která ho, protože byl často churavě učila až do jeho deseti let doma a vedla ho k malování. Už od útlého dětství kreslil a maloval a považoval se za malíře ještě před začátkem formálních studií. Matka ho přihlásila na studia k Guglielmovi Michelimu, nejlepšímu malíři v Livornu, kde jeho vzdělání probíhalo v atmosféře nasáklé studiem stylů a témat italského umění 19. století. Později studium přerušil, neboť onemocněl tuberkulózou. Od roku 1902 pokračoval ve studiu malířství na akademii ve Florencii a později v Benátkách.

V roce 1906 se Modigliani přestěhoval do Paříže, tehdy ústředního centra avantgardy. V jeho rané pařížské tvorbě jsou stále patrné stopy vlivu a studií renesančního umění. Jeho rodící se tvorbu ovlivnili takoví pařížští umělci jako Giovanni Boldini, Toulouse-Lautrec, později Paul Cézane. V Paříži si vytvořil image bonvivána a pěstoval si pověst opilce a nenasytného uživatele omamných látek. Jeho stupňující se konzum drog a alkoholu mohl být prostředkem, kterým před svými známými maskoval své onemocnění tuberkulózou. Během svých raných let pracoval v Paříži intenzivním tempem. Neustále skicoval a dělal až sto kreseb denně. Mnoho z jeho děl však zůstalo ztraceno, případně je sám zničil, neboť je považoval za nedokonalé. Během svého života prodal spoustu svých děl, ale nikdy za žádné velké peníze. Všechny finanční prostředky, které utržil brzy minul na alkohol a drogy. Hodně děl daroval i svým přítelkyním, u kterých se však dlouho neohřáli. Koketoval i se sochařstvím a vytvořil několik děl hlav, inspirovaných africkými maskami.

Namaloval sérii portrétů tehdejších umělců a přátel z Montparnassu, mezi které patřil Chaim Soutine, Moïse Kisling, Pablo Picasso, Diego Rivera, Marie „Marevna“ Vorobyev-Stebeslka, Max Jacob, Jacques Lipchitz, Blaise Cendrars a Jean V roce 1916 se spřátelil s polským básníkem a obchodníkem s uměním Léopoldem Zborowskim a jeho manželkou Annou. Ten se stal obchodníkem s jeho uměním, i přítelem během jeho posledních let. Pomáhal mu finančně a také organizoval jeho pařížskou skandální show v Paříži v roce 1917.

Byl znám jako hezký muž a přitahoval velkou pozornost mnoha žen, které často střídal, dokud mu do života nevstoupila Beatrice Hastings. Zůstala s ním téměř dva roky a byla předlohou několika jeho portrétů. Mezi jeho přítelkyně patřila i britská malířka Nina Hamnettová, nebo básnířka Anna Achmatovova. Jeho velkou láskou se ale stala devatenáctiletá studentka umění Jeanne Hébuterne, která mu začala pózovat a objevuje se na několika jeho obrazech. Stala se hlavní předlohou jeho umění a v roce 1918 porodila mu i dceru Jeanne, kterou uznal za svou. Plánovali také svatbu, ale Modigliani v té době měl již těžkou formu tuberkulózní meningitidy a jeho zdravotní stav se rychle zhoršoval, až 24. ledna 1920 v nemocnici Hôpital de la Charité zemřel. Jeanne Hébuterne čekala tehdy už jejich druhé dítě a byla v osmém měsíci těhotenství. Nenesla svůj žal a druhý den vyskočila z okna, přičemž zabila sebe i nenarozené dítě. Modigliani měl na pařížském hřbitově Père Lachaise velký pohřeb, kterého se zúčastnili mnozí umělci z Montmartre a Montparnasse.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek